Jak zacząć swoją przygodę na YouTube?

Większość osób zaczynających nagrywać na YouTube ma bardzo ograniczony budżet i dzięki półśrodkom dąży do jak najlepszej jakości. W tym artykule przedstawię ci jak moim zdaniem zacząć swoją przygodę na YouTube, żeby nie prokrastynować i szybko uzyskać satysfakcjonujące wyniki.

Sprzęt

Kamera

Na samym początku kiedy chcemy nagrywać vlogi, nasz smartphone będzie nie zastąpiony. Pozwoli nam on bez żadnych kosztów uzyskać przyzwoitą jakość. Jeśli chcesz, żeby twoje materiały były lepszej jakości, możesz zobaczyć artykuł: 10 porad jak nagrywać lepszej jakości filmy smartphone’ami.

Zdjęcie przedstawia telefon z mikrofonem kierunkowym

Nagrywanie ekranu

Jeśli chcesz nagrywać ekran swojego komputera, polecam ci darmowy program OBS. Obsługa jego jest bardzo prosta i możesz nauczyć się jej z artykułu: Jak nagrywać ekran komputera?

OBS nagrywanie ekranu komputera

Mikrofon

Mikrofon jest urządzeniem, które na samym początku mało kto posiada. Moim zdaniem na YouTube, audio nierzadko jest ważniejsze od video. Jeśli nie masz żadnych funduszy do zainwestowania, możesz używać mikrofonu z twojego telefonu albo słuchawek. Ja jednak polecam wykorzystać twój minimalny budżet na mikrofon ZALMAN ZM-MIC1. Jest to mikrofon krawatowy, który kosztuje ok. 30 zł, a zapewni nam przyzwoitą jakość audio. Jeśli chcesz zobaczyć opcje w innych budżetach zapraszam cię do artykułu: Jaki mikrofon krawatowy wybrać?(30-580 zł)

Mikrofon krawatowy podłączony do telefonu

Akcesoria

Jeśli chodzi o Akcesoria, to w teorii niczego nie potrzebujemy. Praktyka jednak pokazuje, że podczas nagrywania telefonem statyw wraz z przejściówką może okazać się bardzo pomocny. Koszt takiego zestawu to ok. 55 zł.

telefon na statywie

Montaż i obróbka dźwięku

Montaż naszych filmów zazwyczaj będzie niezbędny, chociażby w najmniejszym stopniu. Moim zdaniem na początek najlepszy będzie darmowy program Davinci Resolve. Na YouTube znajdziesz wiele poradników do tego programu, ja polecam te od Krzysztofa Dziewiątkowskiego. Jeśli nie masz komputera, zobaczyć artykuł: Programy do montowania filmów na telefon.

Jeśli chodzi o obróbkę dźwięku, moim zdaniem na początek najlepszy będzie darmowy program Audacity. Obsługi tego programu uczyłem w Artykule: Jak nagrać i obrobić swój głos w darmowym programie?

Marketing

Marketing jest jedną z najbardziej zaniedbywanych rzeczy na początku drogi każdego YouTube’era. W dzisiejszych czasach mamy mnóstwo opcji na promowanie swoich materiałów w darmowy sposób i jeśli robimy ciekawe treści, to jesteśmy w stanie szybko zyskać popularność. Kilka ciekawych darmowych sposobów pokazywałem w artykule: 5 darmowych sposobów na zwiększenie zasięgów na YouTube.

Konfiguracja kanału / Optymalizacja filmów

Konfiguracja kanału jest jedną z tych rzeczy, które każdy powinien zrobić na samym początku, w tym artykule przedstawiłem ci 10 Najważniejszych ustawień kanału na YouTube.

Zdjęcie tytułowe przedstawiające artykuł na temat 10 Najważniejszych ustawień kanału na YouTube

Jeśli chodzi o optymalizacje wrzucanych przez Ciebie materiałów, to sprawa już nie jest tak oczywista. Tak naprawdę nikt nie wie, jak działa algorytm. Musisz podjąć odpowiednie kroki, żeby być jak najbardziej przyjaznym, dla SEO YouTube’a.

Kilka linków, które mogą cię zainteresować:

Jak często i o której godzinie publikować filmy na YouTube?

Jak pisać opisy na YouTube?

Jak tworzyć Tagi na YouTube?

Jeśli wiesz już jak zacząć swoją przygodę na YouTube to teraz zobacz dokument z narzędziami niezbędnymi do prowadzenia kanału na YouTube!

Dodaj komentarz