Jak zarabiać na marketingu afiliacyjnym przez YouTube i bloga?

Większość osób prowadzących kanały na YouTube lub posiadający bloga chce wcześniej, czy później zmonetyzować swoje zasięgi. Twórcy często nie chcą współpracować z producentami, bo ich vlogi czy też recenzje mogłyby nie być wtedy do końca szczere lub wierzytelne. Sposobem na ominięcie tego problemu jest afiliacja, dzięki której możemy zarabiać nie tylko dzięki jednemu reklamodawcy. Dlatego w tym artykule dowiesz się Jak zarabiać na marketingu afiliacyjnym na YouTube i blogu.

Co to jest Marketing Afiliacyjny?

Marketing Afiliacyjny jest to najprościej mówiąc zarabianie na przekierowywaniu potencjalnych klientów na stronę zakupową sprzedawcy, producenta czy też usługodawcy.

Sposoby zarabiania

 • Link do produktu
 • Banery (np. zamiast Adsense)
 • Kody

Jak dostać się do programów afiliacyjnych?

Większość programów afiliacyjnych nie ma szczególnych wymagań, wystarczy wpisać w Google nazwę strony lub usługi, którą chcemy reklamować i dodać do niej napis afiliacja (ang. affiliation). Jeśli jednak okaże się, że produktu, który chcemy reklamować, nie ma w żadnym z programów, można po prostu napisać do sklepu, czy też usługodawcy. Zazwyczaj są oni chętni na tego typu współprace.

współpraca

Jak robić to uczciwie wobec naszego widza/czytelnika?

Przede wszystkim polecać tylko te produkty, które wiemy, że są faktycznie warte polecenia i te, których sami używamy lub też dawać linki do tych, których zrobiliśmy obiektywną recenzję. Ważnym aspektem jest też, to żeby nie kierować się tym, z której strony zarobisz najwięcej tylko udostępniać link do tej strony, gdzie twój odbiorca kupi ten produkt najtaniej lub w najlepszej jakości. Dlatego tak bardzo polecam porównywarki cen, takie jak np. Ceneo.

Gdzie najlepiej umieszczać linki afiliacyjne?

 • Recenzje (np. link do produktu, który recenzujesz)
 • Poradniki (np. link od programu, którego używasz)
 • Zestawienia (np. top 10 i linki do produktów)
 • Gameplay’e (np. link do zakupu gry)

W jakich miejscach i w jaki sposób umieszczać linki?

Bardzo ważne, żeby linki, kody czy też banery, które umieszczamy nie były niczym nachalnym, bo łatwo tym odstraszyć naszego czytelnika. Po pierwsze, jeśli są one wklejane bezpośrednio, to polecam je skracać, czego możesz nauczyć się w tym artykule. Jeśli chodzi o miejsca, w których możemy je umieszczać, to sprawa jest bardzo indywidualna, ale najczęściej wykorzystywane są:

 • Jako integralna część artykułu/recenzji
 • W opisie filmu
 • Pod przyciskiem (np. Zobacz, gdzie kupisz ten produkt najtaniej)
 • W bio na Instagramie

Ile można zarobić?

Zarobki z afiliacji są tak naprawdę nieograniczone i zależą tylko i wyłącznie od twoich zasięgów, konwersji, jaką wygenerujesz, od produktów reklamowanych oraz od marży, jaką dostajesz od każdego produktu. Dlatego warto nauczyć się jak zarabiać na marketingu afiliacyjnym.

Czy w każdej chwili można zrezygnować?

Jeśli jakiś program nie pozwala ci w każdej chwili zrezygnować, jest to przynajmniej podejrzane. Ja z pewnością nie wszedłbym do takiego programu. We wszystkich poważnych programach możesz zrezygnować w każdej chwili.

Dodaj komentarz