7 kroków do nagrania pierwszego filmu na YouTube

YouTube stał się największą platformą do dzielenia się filmami, przez co coraz więcej osób wiąże z nim swoją przyszłość. Coraz więcej osób chce monetyzować swoją pasję lub po prostu promować swój biznes dzięki YouTube’owi. Dlatego przygotowałem dla ciebie 7 kroków do nagrania swojego pierwszego filmu na YouTube, dzięki temu procesowi nie zapomnisz o niczym i zwiększysz swoją szansę na sukces

1. Pomysł

Jeśli czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie tli ci się już pomysł na twój pierwszy film. Ja jednak chciałbym cię przekonać do wypisania aż 10 pomysłów na filmy i z tej listy wybrać ten najlepszy. Może się okazać, że ten pierwszy pomysł nie będzie najlepszy, dzięki czemu wystartujesz znacznie lepiej. Jeśli liczysz, że twoje filmy będą odnajdywane przez ludzi dzięki wyszukiwarce, to twoje pomysły możesz wpisać również w narzędzie keyword planner od Google, dzięki czemu zobaczysz, która z fraz jest najczęściej wyszukiwana.

2. Założenie kanału

Założenie kanału to bardzo prosta czynność, której możesz się nauczyć z poradnika od Google: „Tworzenie nowego kanału”. Warto jednak pamiętać, o mniej oczywistych ustawieniach, których możesz się nauczyć z artykułu: 10 Najważniejszych ustawień kanału na YouTube.

Zdjęcie tytułowe przedstawiające artykuł na temat 10 Najważniejszych ustawień kanału na YouTube

3. Przygotowanie do nagrań

Jeśli wiesz już, co chcesz nagrać, to ważne są przygotowania. Niestety w zależności od tematu i typu materiału te przygotowania mogą się znacznie różnić. Rzeczy, których wiele osób nie robi, a mogą być bardzo pomocne:
Scenariusz (lub wypisane w punktach najważniejsze rzeczy)
Materiały źródłowe (ważne, żeby nie pomylić kluczowych informacji, jeśli mówimy o danym temacie)

Sprzęt

Tutaj na początku polecam nagrywanie telefonem i ewentualnie dokupić tani mikrofonu krawatowego np. Zalman ZM-1. Przydatny może się okazać również mały statyw, żeby postawić twój telefon.

telefon na statywie

Niezbędne umiejętności

Pamiętaj, żeby w pierwszych przygotowaniach zawrzeć również naukę niezbędnych umiejętności np.:
Jak nagrać ekran komputera?
Jak nagrać i obrobić swój głos w darmowym programie?
Jak nagrywać ekran telefonu?
10 porad jak nagrywać lepszej jakości filmy smartphone’ami

4. Nagranie

Jeśli masz już wszystkie umiejętności potrzebne do nagrania swojego pierwszego filmu, to nie pozostaje nic innego jak rozłożenie sprzętu i włączenie nagrywania. Pamiętaj, tylko żeby po nagraniu obejrzeć cały materiał i zobaczyć, czy nie zapomnieliśmy o czymś lub, czy nie byłeś za bardzo zestresowani, może się okazać, że dobrym pomysłem będzie ponowne nagranie tego samego materiału. Twój pierwszy film nie będzie idealny, ale nikt od ciebie tego nie wymaga, pamiętaj DONE IS BETTER THAN PERFECT, lepiej opublikować film z błędami niż nie opublikować go wcale.

5. Montaż

Montaż jest umiejętnością, którą każdy początkujący YouTube’er musi się nauczyć. Co prawda można tę czynność łatwo zlecić komuś innemu, jednak ja nie polecam takiego rozwiązania, bo może się to wiązać z nie małymi kosztami, które na początku mogą być bardzo bolesne. Jeśli jeszcze nie umiesz montować, to ja na początek polecam program Davinci Resolve i ten poradnik do niego:

6. Publikacja

W zależności od grupy docelowej i typu materiału: dzień, godzina, jak i ustawienia publikowanego materiału mogą mieć mniejsze bądź większe znaczenie. Warto jednak dopilnować, żeby na początku wszystkie ustawienia były dobrze wypełnione nawet jeśli nie pomoże nam to w znaczny sposób. Jeśli jeszcze nigdy nie wrzucałeś filmu na YouTube, to polecam artykuł jak „Jak wrzucić film na YouTube?”. Dowiesz się z niego jak dobrze opisać film, jak dodać tagi i jak uzupełnić całą resztę ustawień. Pomocny może się okazać również artykuł: „Jak często i o której godzinie publikować filmy na YouTube?

7. Promocja

Promocja to najważniejszy punkt, o którym większość osób zapomina. Jeśli po prostu wrzucisz film na YouTube to szansa, że ktokolwiek go obejrzy, jest bardzo mała. Fajną zasadą jest, żeby poświęcić tyle samo czasu na promocję, ile poświęciłeś na produkcję danego materiału. Istnieje wiele sposobów na promocję twoich treści, kilka z nich przedstawiłem w artykule: 5 darmowych sposobów na zwiększenie zasięgów na YouTube.

Co dalej?

Dalej pozostaje powtórzenie procesu, warto jednak dodać jeszcze jeden punkt, a mianowicie analiza. Ważne, żeby po każdym filmie wyciągać wnioski, żeby każdy następny film był lepszej jakości i miał więcej wyświetleń. Pamiętaj jeżeli chcesz prowadzić swój kanał na poważnie, bardzo ważna jest regularność. Dlatego jeżeli uważasz, że dasz radę wrzucać filmy codziennie, to może lepiej wrzucać filmy co dwa dni, a za to robić zapas, żeby w razie braku weny lub zwykłego gorszego dnia materiał i tak został opublikowany.

Dodaj komentarz