Zdjęcie przedstawia telefon z mikrofonem kierunkowym

10 porad jak nagrywać lepszej jakości filmy smartphone’ami

Większość osób zaczynających swoją przygodę z fotografią lub filmowaniem nie ma dużego budżetu i nie jest sobie w stanie kupić lustrzanki, lub kamery. Na szczęście w dzisiejszych czasach każdy z nas w swojej kieszeni ma kamerę i aparat, a jest nim nasz smartphone. Jest to idealne urządzenie, aby zacząć swoją przygodę, bo nie wymaga ono dużych inwestycji. Gdy już zaczniemy nagrywać, będziemy chcieli robić to coraz lepiej w czym pomoże ci, 10 porad jak nagrywać ładniejsze filmy smartphone’ami. W tym poradniku znajdziesz 10 porad od najprostszych, jednak nie zawsze oczywistych, po te zaawansowane, które nie są już takie proste do wdrożenia.

1. Czysty obiektyw

Czyszczenie obiektywu wydaje się błahą czynnością, jednak mało kto o niej pamięta, a pomoże wam ona uniknąć czarnych kropek na obrazie i rozmazanych miejsc.

2. Nigdy nie nagrywaj przednią kamerą!

Gdy nagrywamy, chcemy widzieć sami siebie, jednak nie kosztem jakości, musimy się pogodzić z tym lub robić konstrukcję z pomocą lusterka, przez które będziemy widzieć ekran smartphone’a. Można też poprosić znajomego o zostanie naszym operatorem.

3. Statyw i uchwyt do Smartphone’a

Statyw i uchwyt do Smartphone’a to mała inwestycja, która pomoże nam nagrywać w pojedynkę. Pomoże nam też, gdy chcemy zachować jednolity kadr lub do stabilniejszych ujęć, przez pewniejszy uchwyt i większą masę. Warto też poszukać uchwytu, nad którym są tzw. saneczki, w których możemy przymocować mikrofon.
Przykładowy zestaw, którego ja używałem:

telefon na statywie

4. Im starszy/ tańszy smartphone, tym więcej światła będziesz potrzebował

Tytułowe zdanie niestety jest prawdą i musimy pamiętać, że gdy nie mamy najwyższej klasy smartphone’a, a nagrywamy w środku to może warto zastanowić się nad zakupem softbox’ów.

5. Osobny Mikrofon

Osobny mikrofon wydaje mi się obowiązkową inwestycją, jeśli nagrywamy filmy z głosem. Na szczęście przyzwoity mikrofon krawatowy możemy kupić już za 30 zł. W artykule poniżej możecie zobacz jaki mikrofon będzie najbardziej odpowiedni dla was.

Jaki rodzaj mikrofonu wybrać?

Przykład mikrofonu używanego, przez wielu Youtuberów:

6. Ustawienia Aparatu

W ustawianiach aparatu polecam ustawić najwyższą możliwą rozdzielczość jednocześnie nieschodzącej poniżej 24 klatek na sekundę. Wysoka rozdzielczość pozwoli nam na wy stabilizowanie naszego obrazu w postprodukcji, zmianę kadru i przybliżanie, jednocześnie nie tracąc na jakości.

7. Osobne aplikacje

Osobne aplikacje mogą być przydatne, jednak nie na każdym telefonie. Wiele telefonów ma tryby pro, gdzie można ustawić wszystko ręcznie. Przykładem telefonów gdzie aplikacje takie mogą być przydatne są wszystkie Iphone, które nie mają trybów pro. Nie będę polecał poszczególnych aplikacji, bo wybór zależy od urządzenia i oprogramowania, a często dobre uniwersalne programy nie są tanie.

8. Stabilizacja

Stabilizacja to jeden z głównych czynników, przez który film nasz jest postrzegany jako profesjonalny. Osoby, które ktoś będzie kręcił z ręki mają niemały problem. Gimbale, które by go rozwiązywały kosztują niemałe pieniądze i nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na taką inwestycję. Dlatego na początek polecam trzymać wasz telefon wraz z tripodem, może nie wy stabilizuje nam obrazu w 100%, ale na pewno operator będzie trzymał kamerę pewniej.

9. Filtr ND

Większość z was będzie miała problem ze zbyt małą ilością światła, jednak niektórzy z was którzy będą np. nagrywać kursy na dworze będą mieli odwrotny problem. Wydaje się, że nie jest to problemem, bo przecież telefon zmniejsza czas naświetlania i wszystko jest w porządku. Jednak wtedy obraz jest bardzo szarpany i nie wygląda zbyt korzystnie. Zaradzić temu mogą filtry md, które po zakupie odpowiednich czasów lub klatek operatorskich możemy zamontować do naszego telefonu.

10. Postprodukcja

Ostatnim etapem produkcji zdjęć lub filmów jest w postprodukcja, w której możemy bardzo wiele rzeczy poprawić. Takich jak szumy, kolory, oświetlenie czy kadr. Dlatego zapraszam do nauki programów graficznych i do montażu.

Program do montowania Davinci

Dodaj komentarz