Jak wybić się na YouTube?

Każdy, kto nagrywa na YouTube, chciałby, żeby jego twórczość została doceniona lub chce zacząć na niej zarabiać. Nie zależnie od tego, co nagrywasz, na początki twojej drogi pojawia się pytanie „Jak wybić się na YouTube?”. W tym artykule podam ci „5 Przykazań YouTube’era”, które moim zdaniem są niezbędne do zaistnienia na YouTube.

1. Regularność

Regularność jest jedną z najtrudniejszych, a jednocześnie jedną z najbardziej istotnych rzeczy w prowadzeniu kanału na YouTube. Jedną wspólną cechą, którą widać gołym okiem, gdy patrzymy na top’kę polskiego YouTube’a jest regularność. Bardzo dużo ludzi mówi nawet z góry, że film pojawia się w ten i ten dzień o tej i o tej godzinie w każdym tygodniu. Pozwala to wyrobić nawyk u widza, a może nawet uzależnić go od oglądania nas np. zawsze przed lub po szkole. Przez regularność bardzo lubi nas też algorytm YouTube. Algorytm ten będzie proponował nas nowym ludziom, jak i będzie wiedział, komu kto oglądał nas wcześniej, wyświetlić nasz film, bo na pewno nas obejrzy.

Ciężko powiedzieć jakieś rady dotyczące tego, jak nagrywać regularnie. Jedyne co mogę polecić wam na pewno to nagrywanie na zapas i planowanie filmów. Pozwoli nam to oszczędzić nerwów i mieć wszystko pod kontrolą podczas publikacji.

2. Strategia marketingowa

Zdjęcia przedstawia ilustracje marketingu

Strategia marketingowa jest tak rozległym tematem, że można by tylko, na ten temat założyć całego bloga. Na ten temat napisałem też artykuł, czyli:

5 darmowych sposobów na zwiększenie zasięgów na YouTube

W artykule tym nie ma, jednak napisanej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie tego, że powinniśmy z tych i nie tylko tych sposób ustalić naszą strategię. Polecam najpierw sprawdzić wszystkie potencjalne narzędzia, a dopiero potem ustalić gdzie, kiedy i jaką treść wrzucamy, żeby zareklamować nasz film, tak aby osiągnął, jak największą oglądalność, przez ludzi, na których nam zależy, aby oglądali nasze filmy.

3. Analiza

Zdjęcia symbolizuje analizę danych

Pisząc analiza, mam tu na myśli wyciąganie wniosków ze wszystkiego, co zrobimy. Czyli np. wrzuciliśmy dwa filmy i jeden uzyskał 100 wyświetleń, a drugi 500. Powinno od razu pojawić nam się pytanie „Dlaczego ten film uzyskał, więcej wyświetleń niż inny?” na pytanie to odpowie nam zazwyczaj Analityka. Choć nie zawsze najczęstsze tropy to miniatura, tytuł, dobra kampania reklamowa, polecenie przez kogoś, ciekawa tematyka, dobra godzina lub zgranie się z algorytmem. Gdy zauważyliśmy, że lepszy niż zazwyczaj wynik spowodowany jest np. miniaturą. To następnym razem wiemy, w jakim stylu miniatury robić, aby działały i tak możemy robić ze wszystkim. Oczywiście proces ten łatwiej opisać niż zrobić, ale praktyka czyni mistrza. Po każdym filmie dobrze przeprowadzony proces ten zapewni wam gigantyczne przyrosty. Po każdym filmie dobrze przeprowadzony proces ten zapewni wam gigantyczne przyrosty.

4. Progres

Jako progres przedstawię wam technikę stosowaną przez najwybitniejszych tego świata, a mianowicie technikę 1%. Chodzi o to, żeby codziennie być lepszym przynajmniej o jeden procent. Czyli dążymy do tego, aby każdy następny film był, chociaż o 1% lepszy od poprzedniego. Możemy poprawić wszystko od dykcji, naszego wyglądu po operatorkę, jakość nagrania aż do montażu i animacji. Nie chodzi o to, żeby robić rewolucję tylko ewolucję i sukcesywnie rozwijać się, co w długiej perspektywie przyniesie gigantyczne efekty.

5. Relacja z widzami

Zdjęcie przedstawia widzów Reziego na MEETUP 2019

Relacje z widzami są bardzo indywidualną sprawą i szczerze mówiąc, nie są one obowiązkowe, jednak nie wątpliwie bardzo one pomagają. Co ja mogę polecić to na początku traktować naszych widzów wręcz jak naszych znajomych. Odpisywać na każdą wiadomość, odpisywać na każdy komentarz, nawet jeśli nie jest on pytaniem, a tylko epitetem. Możemy też założyć forum/grupę na facebook’u, na której nasi widzowi będą mieli ze sobą kontakt i my będziemy mieli kontakt bezpośredni do wszystkich na raz. Bardzo fajnym sposobem utrzymywania bliskiej relacji z widzami są Q&A i live, na których możemy w czasie rzeczywistym mieć kontakt z widzem.

Teraz jak już wiesz “Jak wybić się na YouTube?” to pozostaje tylko nagrywanie filmów, jeśli chcesz tak jak w czwartym punkcie stawać się w tym lepszym to polecam przeczytanie innych artykułów na tym blogu np:

7 porad jak nagrywać ładniejsze filmy iPhonami

Dodaj komentarz