Novox ONE AIR- Recenzja Bezprzewodowego Zestawu Mikrofonowego

Dzięki coraz większej przystępności cenowej, niezawodności oraz lepszej jakość audio w bezprzewodowych zestawach mikrofonowych coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Uniwersalność oraz swoboda, jaką dają nam takie urządzenia, jest nieoceniona. W tym artykule przedstawię Wam rozwiązanie od firmy Novox. Miałem już okazję recenzować mikrofon pojemnościowy od tego producenta. Nowy bezprzewodowy sprzęt, który będę tutaj przedstawiał to Novox ONE AIR.

Pierwsze wrażenie

Po otwarciu etui rzuca się w oczy rozmiar odbiornika i nadajnika. Urządzenia są naprawdę kompaktowe. Etui wraz ze wszystkimi akcesoriami możemy zmieścić nawet do kieszeni. Producenci często nie zawierają w zestawie dedykowanych torb transportowych, a Novox oferuje nam dopasowane rozwiązanie. W zestawie mamy również wszystkie niezbędne akcesoria. To co również przykuło moją uwagę to połyskująca przednia ścianka urządzenia. Miałem obawy, że po dłuższym użytkowaniu może ona gorzej wyglądać. Na razie jednak nie zauważyłem, żeby powstawały na niej rysy.

Użytkowanie

Użytkowanie Novox ONE AIR jest banalnie proste. Wszystko, co musimy zrobić to włączyć nadajnik i odbiornik, oraz ustawić je na ten sam kanał. W tym zestawie możemy używać mikrofonu wbudowanego w nadajnik lub zewnętrznego krawatowego. Szczegółowo omówię je poniżej.

Możemy również zmienić głośność na obu urządzeniach, dodając 3 dB. Wszystkie przyciski i wejścia zobaczycie na infografice poniżej. Jeśli chodzi o ładowanie, to producent zastosował tutaj USB typu C, co umożliwia szybkie ładowanie.

Na plecach urządzenia znajduje się klips, dzięki któremu możemy przypiąć urządzenie np. do paska lub koszulki. Co ważne można go również użyć jako saneczki do wpięcia na bezlusterkowiec lub kamerę.

Dla kogo jest ten zestaw?

Zestaw zawiera mikrofon krawatowy, jak i mikrofon wbudowany w samo urządzenie do transmisji, co czyni go bardzo uniwersalnym. Możemy je podpiąć do komputera, telefonu, kamery, bezlusterkowca i wielu innych urządzeń. Komu poleciłbym to urządzenie?

 • Vlogerom, którzy szczególnie na początku swojej drogi miewają problemy z audio, ze względu na tańsze mikrofony nakamerowe, które nie gwarantują dobrej jakości dźwięku, szczególnie jeśli nagrywamy z większej odległości.
 • Nauczycielom i wykładowcom, którzy pracują przy tablicy w większej odległości od komputera.
 • IRL(In Real Life) streamerom, dla których będzie to idealne rozwiązanie.
 • Wszystkim, którzy potrzebują swobody podczas nagrywania, nie chcą zajmować się synchronizacją audio i oczekują niezawodnego, prostego sprzętu nagrywającego przyzwoite audio.

Mikrofon krawatowy

Mikrofon krawatowy będzie używany prawdopodobnie przez większość osób, które kupią ten zestaw. Jednym z akcesoriów jest osłona przeciwwiatrowa, niezastąpiona przy nagrywkach na zewnątrz. Mikrofon powinien być w odległości ok. 15 cm od ust, a dzięki klipsowi możemy go przyczepić na kołnierzu T-shirtu, krawacie lub marynarce.

Przy używaniu mikrofonu bezprzewodowo musimy wpiąć go do transmitera, który przyczepiamy np. do paska. Jego mały rozmiar pozwala nam na łatwe ukrycie.

Próbki dźwięku

Najważniejsza jest jednak jakość dźwięku, dlatego nagrałem, dla was dwie próbki bez żadnej obróbki na recorder Zoom H1n.

Słyszymy spore szumy własne, ale nie są one niczym dziwnym w urządzeniach w tej półce cenowej. Możemy je łatwo usunąć nawet w darmowym programie. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, zachęcam do sprawdzenia. do tego artykułu.

Jeśli będziemy chcieli ulepszać jakość naszego audio, możemy wymienić mikrofon dołączony w zestawie.

Mikrofon wbudowany

Transmiter posiada wbudowany mikrofon, dzięki któremu cały system może być jeszcze prostszy w użyciu. Jeśli zdecydujemy się na taką opcje, możemy przymocować całe urządzenie tak samo, jak mikrofon krawatowy. Moim zdaniem minusem będzie jednak prezencja w porównaniu do mikrofonu krawatowego.

Próbki dźwięku

Nagrania zostały nagrane na Zoom H1n i nie zostały obrobione.

Z moich testów wynika, że mikrofon zbiera dosyć dużo dźwięków z zewnątrz. Istotne, żeby mówić do niego lub żeby był on blisko ust. Mankamentem jest również wyłapywanie wiatru, na szczęście producent dodał w zestawie tzw. martwego kota, dzięki któremu problem ten został znacznie zniwelowany.

Tak jak w przypadku mikrofonu krawatowego odczuwalne są spore szumy własne. Tutaj również odsyłam do mojego artykułu, w którym pokazuję jak je łatwo usunąć w darmowym programie.

Akcesoria w zestawie

Specyfikacja

Częstotliwość próbkowania48 kHz/24-bitowa bezstratna transmisja cyfrowa
Pasmo transmisji2,4 GHz
Opóźnienie<12 ms
Zasięg30 metrów na zewnątrz lub 15 metrów od ściany
Pojemność baterii litowejnadajnik 780 mAh, odbiornik 550 mAh
Urządzenie ładującekabel ładujący USB – USB C
Stosunek sygnału do szumu-98dB
Zakres dynamiki> 105dB
Pasmo przenoszenia20Hz do 20 kHz, + 1dB / -3dB
Rozmiar urządzenia(mm)60 (L) X45 (W) X20 (H) mm
Wymiary opakowania zewnętrznego(mm)132 (szer.) x108 (szer.) x 65 (wys.)
Waga pojedynczego urządzenia50 g
Waga w opakowaniu250 g

Film producenta

Strona Producenta

Podsumowanie

To co charakteryzuje Novox ONE AIR to na pewno prostota i uniwersalność. Zestaw polecam początkującym twórców z małym budżetem, którzy oczekują niezawodnego, prostego sprzętu nagrywającego przyzwoite audio. Zestaw zawiera wszystko to, co niezbędne i jest wart swojej ceny, która jak na rozwiązanie bezprzewodowe jest bardzo atrakcyjna.

Novox ONE AIR

499 zł
8.3

System bezprzewodowy

9.0/10

Mikrofon krawatowy

8.0/10

Mikrofon wbudowany

7.0/10

Stosunek ceny do jakości

9.0/10

Pros

 • Łatwość użycia
 • Uniwersalność
 • Dobry stosunek ceny do jakości
 • Szybkie ładowanie przez USB typu C
 • Wszystkie niezbędne akcesoria w zestawie

Cons

 • Brak ekranu z dB
 • Duże szumy własne

Dodaj komentarz