Huion H950P – Recenzja Tabletu Graficznego

Tablet graficzny to urządzenie, dzięki któremu możemy imitować pisanie/rysowanie na papierze. Używane jest głównie do rysowania elementów graficznych, jednak coraz częściej z powodzeniem używane jest również do obróbki zdjęć, robienia notatek, a nawet do obróbki filmów. W tym artykule pokażę wam tablet moim zdaniem idealny na start, a jest nim Huion H950P lub H640P. Polecam każdemu, kto jeszcze nie miał okazji używać tabletu graficznego, do zainwestowania i przetestowania tego urządzenia. W dzisiejszych czasach nie jest to duży wydatek, a zaoszczędzony czas i satysfakcja z użytkowania jest gwarantowana.

Odczucia podczas użytkowania

Na początku warto zaznaczyć, że jest to mój pierwszy tablet graficzny. Wiele osób mówi, że przyzwyczajenie się do rysowania na tablecie graficznym bez ekranu jest bardzo trudne. Wydaje mi się, że może tak być, jeśli ktoś wcześniej rysował w tradycyjny sposób. Dla mnie było to bardzo intuicyjne i już po 10 min czułem się w miarę swobodnie. Oczywiście rysowanie to nie jest mój konik, ale samo użytkowanie jest dla mnie bardzo intuicyjne.

Powierzchnia tabletu jest gładka i bardzo przyjemna dla ręki. Wiele osób używa specjalnych rękawiczek, ja jednak na razie nie odczuwam takiej potrzeby. Szczególnie na początku, kiedy dostałem tablet, bawiłem się nim parę godzin i nie odczuwałem żadnego zmęczenia ręki.

Piórko ma trzy części, część, za którą trzymamy, jest wykonana z gumy, dzięki czemu nie ślizga ono nam się w rękach. Przyciski są dobrze umiejscowione i intuicyjnie się ich używa.

Ogólne odczucia są bardzo pozytywne, nie spodziewałem się, że używanie tabletu sprawia taką satysfakcję i że jest dużo przyjemniejsze od używania myszki nawet w tak prostych czynnościach, jak maskowanie.

Piórko

Piórko w Huion H950P i H640P jest już pasywne, co oznacza, że nie wymaga ładowania. Posiada ono dwa przyciski, do których możemy przypisać funkcje ( np.gumkę lub cofnięcie, co jest bardzo przydatne). Dzięki nowemu piórku mamy również aż 8192 stopnie nacisku, co jak na tablet w tej cenie jest bardzo dobrym wynikiem. Tablet posiada również funkcję wykrywania kąta pochylenia pióra, co jest jeszcze rzadsze w tabletach z tej półki cenowej. W zestawie dostajemy również 9 rysików, które możemy znaleźć w podstawce na piórko. Niestety podstawka na pióro to jeden z największych minusów tego tabletu, pióro po postawieniu na podstawce gibie się, przez co nawet najmniejszy ruch powoduje jego przewrócenie. Na dodatek sama podstawka nie jest obciążona ani nie ma przeciwpoślizgowych gumek na spodzie, przez co przesuwa się po biurku.

Wykonanie


Tablet cały jest wykonany z plastiku. Powierzchnia wykonana jest z błyszczącego się gładkiego plastiku. Niestety przy użytkowaniu zostają na niej drobne rysy.

Tablet posiada jedno wejście micro-usb, przez które jest zasilane i przez które komunikuje się z komputerem.

Po lewej stronie znajdziemy 6 przycisków funkcyjnych, które niestety pozostawiają wiele do życzenia. Samo klikanie nie sprawia problemów, jednak luzy odbierają wiele z samego odczucia.

Po prawej stronie znajdziemy jeden przesuwny guzik, dzięki któremu możemy wyłączyć przyciski funkcyjne.

Na spodzie znajdziemy cztery gumki, dzięki którym tablet nie powinien nam się ślizgać. Spód wykonany jest z kropkowanego plastiku. Nie wiem, czy jest to tylko wada tylko mojego tabletu, ale posiada on lekko wybrzuszony środek w spodzie, przez co tablet nie zawsze trzyma się blatu i potrafi się obracać. W trakcie rysowania nie jest to jednak problem, bo przyciskamy go ręką.

Oprogramowanie/sterowniki

Sterowniki wraz z aplikacją do tego tabletu możemy znaleźć na stronie producenta. Instalacja i sama obsługa jest banalnie prosta.

Możemy edytować klawisze funkcyjne na piórku, jak i na samym tablecie. Możemy również zmieniać na wykresie wykrywanie stopni nacisku.

Jest możliwa również edycja obszaru roboczego.

Aplikacja posiada również opcję eksportowania i importowania naszych ustawień.

Specyfikacja

Typ produktuTablet piórkowy
Aktywny obszar roboczy221 x 138 mm
Rozdzielczość5080 lpi
Poziomy nacisku8192
InterfejsUSB
Typ piórkaCzułe na nacisk
Bezprzewodowe
Bezbateryjne
Rozpoznające nachylenie
TechnologiaRezonans elektromagnetyczny
Przyciski8 x ExpressKey
Przycisk zasilania
ZasilanieUSB
KompatybilnośćWindows
Mac OS X
Dodatkowe informacjeProgramowalne przyciski
Dołączone akcesoriaSkrócona instrukcja obsługi
Kabel micro USB
Pióro cyfrowe
Wkłady do pióra
Podstawka pod pióro
KolorCzarny
Wysokość192 mm
Szerokość322 mm
Grubość5 mm
Waga0,5 kg

Podsumowanie

Uważam, że Huion H950P wraz z bliźniaczym mniejszym modelem H640P to idealna propozycja dla osób, które chciałyby spróbować swoich sił z tabletem graficznym. Charakteryzuje się on bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Posiada bardzo duży obszar roboczy i wiele funkcji niedostępnych dla tabletów z tej półki cenowej.

Huion H950P

299 zł
7.3

Odczucia

8.0/10

Piórko

8.0/10

Wykonanie

7.0/10

Oprogramowanie

6.0/10

Pros

  • Prosta konfiguracja
  • Dobry stosunek ceny do jakości
  • Duży obszar roboczy
  • Guzik do wyłączenia klawiszy funkcyjnych
  • 8192 stopni nacisku

Cons

  • Podstawka na piórko
  • Ruszające się przyciski funkcyjne na tablecie
  • Rysujący się tablet
  • Nie przełączające się skróty pomiędzy aplikacjami
  • Brak możliwości bezprzewodowego podłączenia

Dodaj komentarz