10 akcesoriów do filmowania, które musisz mieć

Każda osoba, która nagrywa filmy, chce cały czas ulepszać i zwiększać swój arsenał sprzętu, który pomaga przy nagrywaniu. W tym artykule przedstawiam 10 akcesoriów do filmowania, które musisz mieć. Niektóre z nich na pewno masz, ale jeśli któregoś z nich nie masz, to kliknij zdjęcie, a ono przeniesie cię do mojej propozycji tego produktu.

1. Statyw

Statyw to moim zdaniem obowiązkowa rzecz, którą musi nabyć każdy filmowiec. Niezależnie czy mówimy tu o monopodzie, czy o tripodzie, bo to zależy od potrzeb, ale nie znam filmowca, który przynajmniej raz na jakiś czas nie potrzebowałby statywu. Dlatego wydaje mi się to obowiązkowy zakup. Akcesorium to zapewnia nam w 100% wy stabilizowane ujęcia, co nie rzadko bardzo się przydaje. Dzięki statywowi możemy też kręcić sami siebie, co w erze YouTuberów jest bardzo przydatną rzeczą. Przykład monopodu i tripodu:

Jeśli jeszcze nie posiadasz statywu, zobacz artykuł: “Jaki statyw wybrać?

2. Osobny mikrofon

Osobny mikrofon to rzecz, o której pisałem już nie raz na tym blogu. Gdy chcemy mieć wysokiej jakości audio, to jest to niezbędny wydatek. Najbardziej uniwersalne i najlepsze na początek, bo nie wymagające dużych nakładów finansowych są mikrofony krawatowe. Jeśli nie wiesz jaki mikrofon krawatowy wybrać zobacz: Jaki mikrofon krawatowy wybrać?(30-580 zł)

3. Oświetlenie

Oświetlenie jest tak naprawdę podstawą nagrywania filmów i gdy mówimy o akcesoriach, to możemy tutaj mówić o profesjonalnym oświetleniu filmowym, ale mam też dla was inną propozycję. A mianowicie światło, które możecie umocować w saneczkach na waszej lustrzance. Wygląda nie pozornie jednak często takie jedno światło jest w zupełności wystarczające. Recenzja tego konkretnego przenośnego światła możesz przeczytać po kliknięciu w poniższe zdjęcia.

4. Karty pamięci

Karta pamięci wydaje się rzeczą oczywistą, bo bez niej nie nagramy nic, jednak nie przypadkowo w tytle jest liczba mnoga. Jest nam potrzebne wiele takich kart, czasem nawet lepiej wziąć dwie 32 gb niż jedną 64 gb. Wyobraźmy sobie sytuację, w której robimy zdjęcia dla klienta i nasza karta się uszkodziła, gdy nie mamy zastępczej to może okazać się to nie lada problemem. Sam miałem sytuacje w trakcie wyjazdu kiedy na wycieczce w trakcie robienia zdjęć brakło mi miejsca na karcie i nie miałem żadnego zapasu. Uwierzcie mi, nie ma nic gorszego niż szybkie usuwanie “nadmiarowych” zdjęć, żeby móc zrobić następne.

5.Opakowanie na karty SD

Opakowanie na karty nie wydaje się czymś istotnym, jednak możecie mi uwierzyć, że nie ma nic gorszego niż karta, która się uszkodziłą, a na której były dane, których jeszcze nie zgraliśmy. Gdy są to nasze zdjęcia lub filmy to jeszcze nic wielkiego się nie stało. Problem pojawia się wtedy kiedy stracimy filmy i zdjęcia, które robiliśmy, dal klienta. Case taki pomaga też nam w porządkowaniu kart i unikania sprawdzania wszystkich kart po kolei, żeby znaleźć tą jedną, na której mamy poszukwiane pliki. Opakowanie takie nie jest dużą inwestycją, a pomoże wam zaoszczędzić wiele nerwów w przyszłości.

5.Filtry ND

Filtry ND to jedno z tych narzędzi, dzięki którym całkowicie zmienia się nasz sposób patrzenia na obraz. Możemy dzięki nim uzyskać efekty które były by nie możliwe w żaden inny sposób. Możemy całkowicie wyeliminować odbijające się odbiekty lub wręcz odwrotnie. Dzięki nim uzyskujemy też dużo lepiej wyglądające niebo, jak i przydają się w słoneczne dni.

6.Plecak

Specjalny plecak do przenoszenia naszego sprzętu ze specjalnymi przegródkami wydaje mi się niezbędną inwestycją, jeśli tylko chcemy używać więcej niż jednego obiektywu i gdy chcemy mieć pewność, że naszemu sprzętowi się nic nie stanie. Wyciąganie rzeczy z takiego plecaka jest też dużo wygodniejsze, bo mamy dostęp odrazu do wszystkiego czego moglibyśmy potrzebować, a nie musimy się przegrzebywać od góry do dołu.

7. Dysk zewnętrzny

Jest to inwestycja, którą każdy z nas wcześniej czy później będzie musiał zrobić. Miejsce na dysku każdemu z nas się kiedyś skończy tym bardziej, gdy używamy dysków ssd lub m2. Nawet, gdy mamy miejsce na dysku to dysk zewnętrzny może nam się przydać ze względu na backupy. Podobno ludzie dzielą się na tych, którzy robią backupy i na tych którzy będą je robić. Ja polecam należeć do tej pierwszej grupy, bo wysypać nam się może wszystko w najmniej oczekiwanym momencie.

8. Blenda

Blenda jest jednym z najtańszych, a jednocześnie bardzo przydatnych akcesoriów, które mogą nam pomóc ze światłem. O ile w pomieszczeniach może nie być za bardzo przydatna to na zewnątrz nierzadko jest nie zastąpiona, nawet w niewielkich rozmiarach.

9.Rig

Rig to akcesorium dzięki któremu możemy trzymać naszą kamerę w inny bardziej wygodny i stabilny sposób. Dzięki niemu możemy też zamocować do naszej kamery więcej akcesoriów takich jak mikrofon, ekran podglądowy, czy też oświetlenie.

10.Stacja ładowania

Stacja ładownia jest rzeczą, która pomoże nam zbudować dobre nawyki, które pomogą nam zaoszczędzić wiele nerwów. Miejsce gdzie będzie stacja ładowania powinno być miejscem, gdzie możemy naładować nasze wszystkie baterie, od lustrzanki po oświetlenie, kamery itd.. Pierwszą rzeczą, w której nam pomoże takie urządzenie to odkładania wszystkiego w jedno miejsce. Zaoszczędzi to nasz czas szukanie akumulatorów i innych rzeczy, które za każdym razem ładujemy. Drugą rzeczą jest, wyrobienie nawyku odkładania do ładowania wszystkiego co mamy do ładownia. Nie ma nic gorszego niż nie podłączenie akumulatora do ładowania, bo myśleliśmy, że jest naładowany. Gdy na planie rzeczywistość okazała się z goła odmienna.

Dodaj komentarz