Jaki darmowy/płatny program do montowania wybrać?

Program do montażu filmów jest drugą najważniejszą rzeczą potrzebną do montowania zaraz po umiejętnościach obsługiwania się nim. Większość dobrych montażystów powie wam, że „Program do montowania to tylko narzędzie i nie ma znaczenia, jaki wybierzemy, tylko jak będziemy w nim montować.” i nie wątpliwie jest to prawda. Jednak nie znam osoby, która byłaby tą odpowiedzią usatysfakcjonowana. Dlatego pojawia się pytanie Jaki darmowy/płatny program do montowania wybrać? Przygotowałem dla was propozycje, jak i moje wskazówki do tego, jaki program wybrać. Artykuł jest podzielony na dwie części programy darmowe (po części) i płatne.

Programy darmowe

Zacznijmy od programów darmowych, bo na początku nie polecam nikomu inwestowania w program do montowania. Dlatego, że są one bardzo drogie lub mają niemałe miesięczne opłaty.

1. Avid (darmowa wersja) jest to bardzo dobra propozycja dla osób, które docelowo chcą montować w tym programie. Program ten jest używany w największych produkcjach filmowych takich jak: Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy, Incepcja, Mroczny Rycerz.

2. Davinci Resolve program nie tak zaawansowany, jak Avid jednak ma on nad nim przewagę, jeśli chodzi o color grading i color correction. Z pewnością przyda wam się on w przyszłości, dlatego sam najbardziej polecam go na początek, bo w nim, będziemy mogli nauczyć się solidnych podstaw montażu filmów.

Jeśli chcesz nauczyć się montować filmy w tym programie, to ze swojego doświadczenia bardzo polecam serie Krzysztofa Dziewiątkowskiego.

3. Hitfilm przez niektórych polecany, jednak dla mnie dwie wcześniejsze propozycje są dużo ciekawsze.

Programy płatne

Tutaj sprawa jest jeszcze bardziej zawiła, ponieważ programy, które tutaj wymienię mają bardzo podobne możliwości, a jeśli któremuś czegoś brakuje to można to uzupełnić pluginem. Dlatego toczy się wieczna wojna pomiędzy użytkownikami tych programów.

1. Avid tak jak pisałem wyżej program, przez to, że jest wykorzystywany w, tak dużych produkcjach bardzo często ucina dyskusję dotyczącą wyboru najlepszego programu. Teraz jednak reszta programów zdążyła go dogonić i większość osób broni swojego zdania z przyzwyczajenia do tego programu. Jednak jest to dalej bardzo ciekawa propozycja.

2. Premier Pro przez bardzo dobrą współprace z innymi programami ze stajni Adobe takimi jak Photoshop, Audition i przede wszystkim After Effects jest moim wyborem. Dodajmy jeszcze, że gdy kupujemy miesięczny pakiet od Adobe to te programy i wiele innych mamy w cenie. Dlatego też na rynku półprofesjonalnym jest tak często wybierany.

Jeśli chcesz nauczyć się montować w tym programie to tak samo, jak w przypadku Davinci Resolve, polecam serie Krzysztofa Dziewiątkowskiego.

3. Sony Vegas niestety, ale nie miałem zbyt dobrych odczuć podczas użytkowania tego programu, przez błędy i nie intuicyjność. Dlatego moje zdanie może nie być najbardziej obiektywne, ale subiektywnie pierwsze dwie propozycje są dużo lepsze.

4. Final Cut Pro program ten polecam tylko użytkownikom Mac OS, bo bardzo dobrze współpracuje z tym system w przeciwieństwie do wcześniejszych propozycji.

Podsumowując na początek bardzo dobrym wyborem jest Davinci Resolve, a gdy zauważymy, że brakuje nam niektórych funkcji, wtedy możemy przejść na płatny pakiet od Adobe. Teraz gdy już wiesz Jaki darmowy/płatny program do montowania wybrać? Zapraszam do artykułu:

Jak najłatwiej zarabiać na naszych zdjęciach i filmach?

Dodaj komentarz