Jak nauczyć się montować filmy?

Materiały wideo i audio coraz bardziej wypierają formę pisaną i obrazkową. Montaż filmów stał się podstawą umiejętnością osób, które zaczynają swoje projekty bez funduszy, jak i jest idealnym zajęciem, dla osób chcących sobie dorobić po szkole lub pracy. Chcąc uzyskać tę umiejętność, pojawia się wiele opcji: poradniki na YouTube, szkolenia stacjonarne, kursy online i książki. Zobacz jak efektywnie i z każdym budżetem nauczyć się montować filmy:

1. Poradniki na YouTube

YouTube to nieoceniona skarbnica wiedzy. Możemy tam znaleźć poradniki praktycznie do każdego programu nierzadko z zaawansowaną wiedzą. Bardzo przydatna będzie tutaj znajomość języka angielskiego, chociaż bez niego też damy radę. Jedyny problem, jaki pojawia się podczas nauki z poradników na YouTube to rozwiązywanie konkretnego problemu. Gdy nie wiemy jaki problem chcemy rozwiązać, może być nam ciężko znaleźć do niego poradnik. Oczywiście są serie takie jak te od Krzysztofa Dziewiątkowskiego, którego mogę śmiało polecić każdemu początkującemu. Jego filmy przeprowadzają nas przez program od A do B, ale tacy twórcy to raczej wyjątek niż reguła.

Przykładowa seria z Davinci Resolve (rekomendowany program na początek, kiedy nie chcemy inwestować w oprogramowanie):

Przykładowa seria z Premier Pro:

Nie wiesz jaki program wybrać? Zobacz: Jaki darmowy/płatny program do montowania wybrać?

2. Kursy online

Kursy online na platformach typu Udemy, jak i te na innych platformach różnią się od poradników na YouTube tym, że przeprowadzają nas z punktu A (np. Chce zmontować mój pierwszy film, ale nie wiem jak) do punktu B (np. umiem zmontować mój pierwszy film). W zależności od kursu poradniki na YouTube potrafią być bogatsze w wiedzę. Musimy jednak wiedzieć, co chcemy zrobić i jaki problem rozwiązać. W kursach płacimy za to, że dostajemy wiedzę w pigułce. Jesteśmy w stanie nauczyć się danego zagadnienia znacznie szybciej, niż szukając pojedynczych poradników na YouTube. Warto również pamiętać, że gdy mówimy o naprawdę zaawansowanej wiedzy, to mało kto chce się nią dzielić za darmo. Niektóre kursy mogą kosztować po parę tysięcy i wtedy mogą mieć sens, ale tutaj płacimy za wiedzę eksperta, której nie dostaniemy gdziekolwiek indziej.

3. Książki

Książki odnoszące się do wszelkich programów nie tylko tych do montażu stały się reliktem przeszłości. Żaden autor, ani wydawnictwo nie jest w stanie nadążyć nad aktualizacjami programów i plugin’ów, które potrafią pojawiać się bardzo często. Książki mogą być genialnym uzupełnieniem naszej wiedzy, ale na zaawansowanym poziomie odnośnie rzeczy, które się nie zmieniają takich jak oświetlenie, scenografia, typy ujęć itd.

4. Szkolenia stacjonarne

Szkolenia stacjonarne to najdroższe z wszystkich form nauki, ale mają dwa zasadnicze plusy.

  1. Możemy posiąść umiejętności 10x szybciej niż z poradnika na YouTube
  2. W razie wystąpienia problemu ekspert w każdej chwili może nam pomóc.

Te dwa argumenty przesądzają o tym, że klienci bez wahania decydują się na trzydniowe szkolenia za 3 tysiące złotych. Jest to jednak rozwiązanie, dla wyjątkowej grupy osób, które nie mają czasu, ale za to mogą przeznaczyć sporą sumę do zainwestowania. Tak samo jak w przypadku kursów, szkolenia stacjonarne mogą mieć sens dla osób zaawansowanych, które szukają eksperckiej wiedzy, ale wtedy mówimy bardziej o 10 tysiącach złotych, niż o 3. Nie polecam ich początkującym osobą, chyba że ktoś musi posiąść daną umiejętność w bardzo krótkim czasie.

Podsumowanie

Jest wiele sposobów jak nauczyć się montować filmy. Moim zdaniem, jeśli chcesz zmontować film z wakacji lub swój pierwszy film na YouTube to nie ma sensu inwestować w kursy online albo szkolenia stacjonarne. Jesteś w stanie nauczyć się podstaw montażu z jednego poradnika na YouTube. Mając zamiar wejść w montowanie filmów na poważnie, możesz kupić kurs online, żeby nauczyć się tego szybciej. Pamiętaj jednak, że nie mając pieniędzy, możesz tego samego nauczyć się z YouTube kosztem czasu, który poświęcisz na naukę. Jeśli jednak montujesz filmy od jakiegoś czasu i przestałeś się rozwijać i nie szukasz nowych rozwiązań problemów to książki, szkolenia stacjonarne jak i kursy, dla osób bardziej zaawansowanych mogą być idealnym sposobem nauki dla ciebie. 

Dodaj komentarz