7 zasad produktywności montażysty filmowego

Jeśli pracujesz jako montażysta filmów, to prawdopodobnie nie otrzymujesz wynagrodzenia na godzinę tylko za wykonaną pracę. Niewątpliwym plusem takiego modelu rozliczeń jest to, że gdy mamy już doświadczenie i wszystkie potrzebne umiejętności to jesteśmy w stanie wykonać dany projekt znacznie szybciej niż „konkurencja” za tę samą stawkę lub nawet wyższą za szybką realizację. Poznaj te 7 zasad produktywności montażysty filmowego, zacznij zarabiać więcej i uwolnij swój czas!

1. Zarządzaj zadaniami

Jeśli pracujesz nad kilkoma projektami równocześnie, ważne jest, aby twoja praca była zaplanowana i żeby widzieć na jakim etapie, w jakim projekcie jesteś. Nie ma nic gorszego, niż wziąć na siebie za dużo projektów i zawalać terminy, które obiecaliśmy. Do takiego planowania i patrzenia na projekty całościowo polecam dwie aplikacje, które można używać równocześnie tak jak ja lub używać tylko jednej z nich. Pierwszą jest Nozbe, którego używam każdego dnia nie tylko do projektów związanych z montażem, ale też życiem prywatnym. Jeśli jeszcze nigdy nie używałeś tej aplikacji, polecam tę playlistę:

Drugą aplikacją jest Trello, które będzie idealne do patrzenia na wszystkie projekty jako całość tutaj krótki poradnik do tej aplikacji:

2. Zaplanuj projekt

Wbrew pozorom planowanie projektów to nie to samo co zarządzenie zadaniami. W tym punkcie mam na myśli zaplanowanie efektu końcowego, dzięki któremu będziemy wiedzieć jakie narzędzia, grafiki, animacje itd. będziemy potrzebować. Nie ma nic gorszego niż pracowanie nad jednym efektem cały dzień, żeby później się okazało, że jest on zbędny, albo klient chce go usnąć. Nie dość, że nie dostaniemy wynagrodzenia za tę pracę, to jeszcze stracimy czas, w którym moglibyśmy pracować nad innym projektem.

3. Planuj godziny wolne od pracy

Ten punkt z mojej perspektywy jest bardzo ważny i niestety przez długi czas nie potrafiłem go zrozumieć i zastosować. Jeśli pracujesz jako freelancer, to nie ma nic gorszego niż zatracenie się w pracy, szczególnie jeśli robisz, to co lubisz. Po pewnym czasie nawet jeśli tego nie odczujesz, stracisz znacznie na produktywności i jeszcze bardziej na kreatywności. Dlatego pamiętaj albo ustal godzinę, o której kończysz pracę, albo zaplanuj okienka przeznaczone na odpoczynek i relaks.

4. Technika pomodoro

Technika pomodoro jest bardzo znaną metodą pracowania w okienkach wraz z przerwami. Moim zdaniem w pracy jako montażysta nie sprawdza się ona, ponieważ okna pracy są za krótkie, a wdrożenie się w projekt, który pozostaliśmy nieskończony, może chwilę zająć. Dlatego znalazłem inną technikę w założeniach bardzo podobną jednak zamiast takich okienek pracy 25/5/25/5/25/5/25/15(30) mamy okna pracy wyglądające w taki sposób 50/10/50/30. Dla mnie przerwy 10/30 są znacznie bardziej motywujące i w ciągu 50 minut pracy znacznie łatwiej wejść w stan „flow”.

5. Skróty klawiszowe

Jeśli chcesz poprawić szybkość wykonywania projektów, dobra znajomość skrótów klawiszowych jest niezbędne. Niestety każdy program ma je ustawione trochę inaczej. Jeśli używasz programu Adobe Premier pro, polecam mój artykuł:

28 skrótów klawiszowych do Adobe Premier, które musisz znać

Jeśli używasz jednak Davici Resolve polecam film:

6. Ergonomia pracy

Ergonomia pracy tak samo, jak godziny wolne od pracy w krótkim terminie mogę nic nie zmienić, jednak w długim robią kolosalną różnicę. Jak masz być produktywnym montażystą, jeśli twoje krzesło jest nieergonomiczne i zaczynasz mieć bóle pleców lub nie możesz usiedzieć na miejscu, to jest to szybka droga do pracy w cierpieniu. Dlatego warto zainwestować w pewne rozwiązania, które pomogą pracować ci przez długie lata z przyjemnością. Lista rzeczy, które mogą poprawić twoją ergonomię:

7. Czyste biurko

Czyste biurko może wydawać się śmieszną zasadą, ale jeśli jesteś jedna z osób, które mają na biurku dosłownie wszystko, to zrób tygodniowy test i utrzymaj biurko w idealnym porządku. Zobaczysz, że zaczniesz znacznie rzadziej się rozpraszać i być może zobaczysz nawet, że twoja kreatywność wzrośnie.

Jeśli znasz już moje 7 zasad produktywności montażysty filmowego, zobacz: Jak montować filmy szybciej?

Dodaj komentarz