Jak montować filmy szybciej?

Doba każdego z nas ma 24 godziny i jako montażyści zarabiający za efekt musimy ją wykorzystać jak najlepiej. Dlatego pojawia się pytanie, jak montować filmy szybciej? Co ważne niektóre z tych trików oszczędzą ci tylko kilka sekund albo minut, ale w skali roku może to być kilka godzin, albo nawet dni.

1. Skróty klawiszowe

Skróty klawiszowe to jedna z tych funkcji programów do montażu, która jest bardzo niedoceniana. Pozwalają nam one oszczędzać czas dosłownie na każdym projekcie, który robimy. Jeśli chcesz poznać trochę nowych skrótów klawiszowych, to zapraszam do artykułu: 26 skrótów klawiszowych do Adobe Premier Pro, które musisz znać

2. Template’y

Każdy szablon niezależnie czy to stopka, animacja, lut czy struktura plików pozwala zaoszczędzić nam czas. Czy nie warto poświęcić 30 min na stworzenie szablonu, żeby w przyszłości zaoszczędzić godzinę albo dwie? Za każdym razem gdy robisz projekt, zastanów się, jakie będzie ma on części wspólne z twoimi przeszłymi i przyszłymi projektami i pomyśl, czy nie wykorzystać czegoś z przeszłości albo, czy nie stworzyć czegoś uniwersalnego na przyszłość.

3. Drugi monitor

Większość osób, które po raz pierwszy spróbowały montażu na więcej niż jednym monitorze, nie wyobrażają sobie potem montowania tylko na jednym. To jaki komfort daje nam drugi monitor, jest nieporównywalne z ceną, za jaką możemy go nabyć. Jeśli jeszcze nie posiadasz drugiego monitora, to zastanów się, czy może to już nie czas, żeby wejść na wyższy poziom.

4. Dysk SSD

Jeżeli jeszcze nie masz to koniecznie kup dysk SSD. Dzięki takiemu dyskowi zaoszczędzisz czas na: zgrywaniu plików, importowaniu plików do programu, eksportowaniu plików z programu, będziesz miał płynniejszy podgląd, jak i krócej będziesz czekał na wyrenderowanie projektu.

5. Skupienie

Podczas montażu filmów szczególnie tych gdzie głos odgrywa drugorzędną rolę kusi nas, żeby w tle lub na drugim ekranie puścić film, lub chociaż piosenkę, jednak przez takie rozpraszacze nasz montaż będzie trwał znacznie znacznie dłużej. Przy realizowaniu następnego projektu spróbuj puścić minutnik na 50 min i próbować w skupieniu pracować przez ten czas. Zobaczysz, jak dużo więcej jesteś w stanie zrobić, kiedy nic cię nie rozprasza i skupiasz się tylko na jednej czynności.

Jeżeli wiesz już jak montować filmy szybciej, zobacz skąd za darmo brać muzykę do filmów!

Dodaj komentarz