Jakie softbox’y kupić?

Oświetlenie to jedna z najważniejszych rzeczy, kiedy mówimy o nagrywaniu filmów. Jednak na początku przygody filmowej zapewnienie dobrego oświetlenie nie jest łatwe, a na pewno nietanie. Żeby zaoszczędzić twój czas i pieniądze, podzielę się z tobą moimi radami, jak i błędami, które popełniłem podczas zakupu softbox’ów. A więc Jakie softbox’y kupić?

Źródła światła

W źródłach światłach mam na myśli ilość miejsc na żarówki. Co prawda jest to bardzo indywidualna sprawa, jednak pamiętajmy, że zawsze mieć więcej niż mniej, ponieważ zawsze możemy niektóre wyłączyć, lub możemy dać więcej materiału, który bardziej stłumi nasze światło. Wydaje mi się, że optymalną ilością są 4 żarówki, a jeśli chodzi o ich moc, to wszystko zaraz się wyjaśni.

Statyw

Jeśli chodzi o statywy do softboxów to polecam je kupować osobno i nie oszczędzać na nich. Oszczędzanie na statywach może skończyć się tak jak w moim przypadku rozbitą żarówką, która nie była tania. Każdy będzie potrzebował innej wysokości statywu, jednak pamiętajmy, że im wyżej będziemy chcieli ustawić nasz softbox, tym stabilniejszego statywu będziemy potrzebować.

Żarówki

Żarówki, jakie używamy w softbox’ach mogą być naprawdę różne, jednak są dwie rzeczy, którymi powinniśmy się kierować podczas zakupu. Pierwsza z tych rzeczy to barwa światło, jeśli chcemy osiągnąć światło, które oddaje kolory najbardziej naturalnie, to powinniśmy szukać żarówek z zakresu od 5200 do 5500 K. Drugą ważniejszą cechą jest moc żarówki i niestety tak samo, jak wcześniej czym wyższa moc tym więcej możliwości mamy i z doświadczenia wiem, że częściej wam braknie tego światła niż, że będzie go za dużo. A gdyby nawet było go za dużo, to zmniejszenie jego intensywności jest banalnie proste. Jak dla mnie takim optymalnym minimum są żarówki 85 W.

Dodatkowe przydatne funkcje

  • Zmiana orientacji z pionowej na poziomą i odwrotnie
  • Możliwość wyłączania pojedynczych żarówek
  • Więcej niż jeden materiał zmiękczający nasze światło

Gdzie kupić?

Softbox’y, akcesoria lub pojedyncze elementy do nich najbardziej polecam kupować na chińskich stronach typu Aliexpress. Możemy tam znaleźć najlepsze ceny i bardzo duży wybór produktów. Polecam jednak nie kupować zestawów, bo zawsze na czymś osoba sprzedające próbuje zaoszczędzić i statyw żarówki lub inny element nie będzie taki, jak byśmy tego oczekiwali.

Jeśli zależy ci na czasie lub chcesz po prostu kupić statywy w Polsce, zobacz, gdzie kupisz poniższy zestaw, klikając w zdjęcia!

Przykładowy zestaw

Podstawa

Statyw

Żarówki – 28 zł

Teraz gdy już wiesz jakie softbox’y kupić zobacz:

10 akcesoriów do filmowania, które musisz mieć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *