Jak zacząć pasywnie zarabiać jako fotograf/filmowiec/montażysta/grafik?

Jako fotografowie, graficy, montażyście i filmowcy mamy takie szczęście, że jesteśmy rozliczani za efekt, a nie za czas pracy. Jest to niewątpliwie plus jednak i tak musimy poświęcić nas czas, żeby zarobić odpowiednią sumę pieniędzy. A co gdyby wykonać pracę raz i zarabiać na niej do końca życia? Pojawia się, więc pytanie jak zacząć pasywnie zarabiać jako fotograf/filmowiec/montażysta/grafik?

W zbudowaniu pasywnego dochodu, jako artysta pomocne mogą być banki zdjęć, które dają nam możliwość wystawienia na sprzedaż naszych zdjęć, grafik wektorowych, animacji czy filmów. Wszystkie te rzeczy będą sprzedawane, dopóki będziemy chcieli, lub do końca istnienia portalu. Nasze zdjęcia więc czy śpimy, czy pracujemy, sprzedawane są na całym świecie cały czas, a ty za każdą taką sprzedaż dostajesz odpowiednią marżę. Jak więc zacząć pasywnie zarabiać jako fotograf/filmowiec/montażysta/grafik?

Jak zacząć?

Najlepiej zacząć od rejestracji na jednym z banków zdjęć takich jak np. Shutterstock. Ja polecam właśnie ten portal na początek, bo pomimo dosyć niskich stawek, zdjęć sprzedaje się tam najwięcej i można szybko nauczyć się jakie zdjęcia/filmy/grafiki sprzedają się najlepiej. Po miesiącu lub dwóch będziemy wiedzieć jakie prace opłaca się robić i wrzucać i wtedy możemy również zacząć korzystać z wielu tego typu portali jednocześnie.

Na jakich pracach można zarabiać pasywnie?

Jeśli chcemy zarabiać pasywnie, to interesują nas tylko zdjęcia, które sa ponad czasowe takie, które za 10 lat będą tak samo aktualne, jak dzisiaj. Niewątpliwie można bardzo dobrze zarobić na zdjęciach i filmach z protestów tylko pytanie, czy ktokolwiek będzie zainteresowany takim zdjęciem, chociaż za dwa miesiące. Przykład zdjęcia ponadczasowego, które sprzedaje się bardzo dobrze:

Ile można zarobić?

Wszystko zależy od naszych umiejętności i ilości pracy, którą włożymy. Na świecie istnieją firmy zajmujące się tylko i wyłącznie produkcja i sprzedażą prac w bankach zdjęć. Takie firmy potrafią mieć setki tysięcy dolarów miesięcznie przychodu, można więc śmiało stwierdzić, że sky is the limit.

Ile dostaje się za jedno zdjęcie/film/grafikę?

Stawki są bardzo zróżnicowane w zależności od tego:

  • Co sprzedajemy (zdjęcia/filmy/grafiki/animacje)
  • Na jakich licencjach nasze prace się sprzedadzą
  • Na jakiej stronie sprzedajemy
  • Jakie stawki ma nasze konto (Np. Na Shutterstock im więcej sprzedajemy, tym więcej $ dostajemy za jedno zdjęcie)

Najniższa stawka na Shutterstock za zdjęcie to: 0,10 $, ale bardzo często sprzedają się również za 0,44 $. Dla porównania na AdobeStock ta stawka to już: 1,19 zł, ale bardzo często sprzedają się również za 3,56 zł.

Najniższa stawka na Shutterstock za film to: 1.68 $, ale słyszałem o historiach, gdzie ludzie za jeden film potrafili dostać ponad 100 $

Jaki jest najlepszy bank zdjęć?

Jeżeli szukasz idealnego, dla siebie banku zdjęć zobacz artykuł: Jaki bank zdjęć wybrać?

Jakie zdjęcia mogę wrzucać?

Wszystko zależy od portalu i od takie, na jakiej licencji je wystawiasz.

Jak to wygląda na Shutterstock:

Dziennikarskie: Praktycznie wszystkie (Oprócz zdjęć nieostrych, z wyraźnymi szumami, przekrzywionych etc.)

Komercyjne: Tylko te, do których mamy pełne prawa, czyli np. Osoby na zdjęciu wyraziły pisemną zgodę itd. (Oczywiście tak samo jak w przypadku zdjęć dziennikarskich nie możemy wrzucać zdjęć nieostrych, z wyraźnymi szumami, przekrzywionych etc.)

Dokładne wytyczne Shutterstock możesz znaleźć tutaj.

Ile zdjęć muszę wrzucić, żeby to miało sens?

Tak naprawdę wystarczy jedno zdjęcie, żeby zacząć zarabiać, ale oczywiste jest, że czym więcej dobrych zdjęć tym lepiej. Ja na przykład wrzucając tylko jedno zdjęcie na AdobeStock, zarobiłem już na nim ponad 100 zł.

Jak opisywać zdjęcia i filmy?

Jeśli nie wiesz jakie tagi, opisy i kategorie ustawiać zobacz artykuł: Jak opisywać swoje zdjęcia i filmy na Shutterstock?

Co dalej? Jak zarabiać więcej?

Jeśli wrzucisz już swoje pierwsze zdjęcia na Shutterstock i wiesz już jak zacząć pasywnie zarabiać jako fotograf/filmowiec/montażysta/grafik i będziesz chciał działać dalej, zobacz artykuł: Jak zarabiać więcej na Shutterstock?

Dodaj komentarz