Branża wideo cały czas się rozwija i coraz więcej młodych osób chce zostać montażystami. Niestety sprzedaż nabytych umiejętności najczęściej nie jest taka prosta i robią to za grosze lub nawet za darmo. O ile robimy coś ciekawego, co możemy wrzucić do naszego portfolio to jeszcze nie jest tak źle, niestety jednak rzadko, kiedy tak jest. Stąd mój poradnik jak zdobyć pierwszych klientów do montowania filmów, a w zasadzie tytuł powinien brzmieć pierwszych płatnych klientów.
1. Porfolio
Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę, to raczej nie będziemy w stanie zrobić sensownie wyglądającego portfolio. Jeśli jednak robiliśmy jakieś ciekawe projekty z naszymi znajomymi, dla wolontariatu lub szkoły to możemy założyć naszą stronę internetową. W tym na początku niezastąpiony będzie WordPress, wraz z theme, dla filmowców lub fotografów. Jest ich bardzo wiele darmowych, jednak polecałbym kupić, bo dają one dużo większe możliwości i wyglądają dużo profesjonalniej. Całe postawienie strony bez kosztu theme to mniej więcej 60 zł na rok, więc nie jest to wygórowana cena, a bardzo nam pomoże w budowaniu profesjonalnego wizerunku.
FAQ – Jak założyć portfolio?
Gdzie kupić domenę? – OVH
Gdzie kupić serwer? – LH (z kodem LH-20-61124 20% rabatu)
Jak założyć stronę?
Jakie theme wybrać? – Przykładowe theme
2. Linkedin
O ile Portfolio na początku nie jest obowiązkowe to konto na Linkedin polecam założyć każdemu. Śmiało można stwierdzić, że jest to dzisiejszy odpowiednik CV. Możemy tam dodawać firmy, z jakimi pracujemy i nasze projekty. Przez tę stronę możemy też zyskiwać klientów, dlatego warto budować tam profil i swoją markę.
3. Poszukiwania idealnego klienta
Proces szukania klienta jest najważniejszym, bo bez tego nawet nie jesteśmy w stanie zaoferować naszych usług. Często zaczynamy poszukiwania tam, gdzie nie ma naszych klientów lub tam gdzie klienci nie są skłonni uczciwie płacić za naszą pracę.
• Na początku poszukałbym w najbliższym otoczeniu, bardzo często lokalne firmy mają brzydkie filmy lub chciałyby zrobić filmy promocyjne.
• Na początek polecam też rynek kursów online, które w Polsce bardzo się rozwija. Są to bardzo łatwe do montowania filmy, a nie rzadko bardzo dobrze płatne. Klientów z tego rynku łatwo znaleźć, bo bardzo często mówią o tym, że mają zamiar lub że aktualnie robią taki kurs. Można też szukać osób, które robiły kursy w przeszłości i sami je montowali.
• Polecam też szukać osób, które bardzo często np. codziennie wrzucają swoje filmy do sieci, chodzi głównie o vlogerów i osoby z branży rozwoju osobistego. Osoby takie bardzo lubią delegować to zajęcie innym, a osób takich jest coraz więcej. Filmy takie są dosyć proste do montowania i robimy to regularnie.
• Pamiętajmy, też o prowadzeniu swojego Linkedin, bloga czy Instagrama. Jeśli będziemy robić to dobrze nie będziemy musieli szukać klientów, tylko będą oni nas znajdować sami.
Gdzie nie szukać!
Omijajmy szerokim łukiem grupy na Facebook’u i portale typu olx czy oferia. Bardzo często ludzie tam będą nas próbować oszukać, a nawet jeżeli natkniemy się na uczciwych ludzi, to stawki tam, są śmiesznie niskie. W takim przypadku lepiej robić za darmo projekty ze znajomymi, które będziemy mogli dać do portfolio.
4. Spersonalizowany mail-film
Jest to część decydująca o tym, czy ktoś będzie chciał z nami współpracować, czy nie. Dlatego, też musimy poświęcać na to sporą część naszego czasu. Najważniejsze w mailu z ofertą jest jego spersonalizowanie, mail taki nie może być „ctrl-c, ctrl-v”, dla każdej firmy. Rzeczą, którą najbardziej polecam to nagranie specjalnego filmu dla każdej osoby, której wysyłamy ofertę. Polecam nagranie takiego filmu, ponieważ w takim filmie najłatwiej pokazać nasze umiejętności. Na dodatek możemy to zrobić na dotychczasowych materiałach naszego klienta i pokazać mu jak możemy poprawić jakość jego filmów i wizerunek w oczach klientów. Filmy takie są też dużo chętniej otwierane przez osoby, które dostają maile z ofertami. Nie możemy, jednak przesadzić taki film nie może trwać dłużej niż 3 min.
Najważniejsze rzeczy, które muszą być w takim filmie lub mailu:
- Jak się nazywamy
- Jaką wartość możemy dać (najlepiej pokazać na przykładzie z wcześniejszych filmów naszego klienta)
- Z kim już pracowaliśmy i z jakimi efektami (Przykłady!)
- Gdzie nas można znaleźć (linkedin, strona internetowa)
5. Rekomendacje

Ten podpunkt pozwoli nam zaoszczędzić mnóstwo czasu i zarobić dużo pieniędzy. W dzisiejszych czasach poza umiejętnościami, których na początku nie będziemy mieli, liczy się obsługa klienta. Liczy się to z tym, że czasem będziemy musieli zagryźć zęby i zrobić kolejną poprawę filmu, jednak wróci się to nam z nawiązką w przyszłości, ponieważ ta osoba może nam dać kolejnych paru klientów. Musimy też pamiętać o odpowiedniej komunikacji i profesjonalnej oddaniu projektu. Na koniec po udanej współpracy możemy poprosić też o taką rekomendację w mailu.
Komentarze
Patryk Tarachoń
Szybko, zwięźle i na temat. Rzeczywiście porady dość oczywiste, które nie każdemu mogą przyjść do głowy.