Jaki statyw wybrać?

Statyw jest jednym z akcesoriów, które musi się znaleźć w arsenale każdego fotografa i filmowca. Niektórych rzeczy bez statywu po prostu nie jesteśmy w stanie osiągnąć, a w niektórych może być on bardzo pomocny. Jednak na rynku możemy znaleźć mnóstwo rodzai statywów, w naprawdę różnych cenach. Dlatego pojawia się pytanie, jaki statyw wybrać? Mam nadzieje, że ten artykuł nie zależnie jakie masz potrzeby i budżet odpowie ci na to pytanie.

Po co ci statyw?

Statyw przyda się każdemu, kto chce, żeby jego kadry były w 100% wy stabilizowane. Może on służyć do zdjęć z dłuższą ekspozycją, do timelapse’ów, malowania światłem, czy też do płynnych panoram. Jest on też niezbędny dla osób, które chcą nagrywać same siebie, co w dobie YouTube jest bardzo często wykorzystywaną funkcją.

Najważniejsze parametry:

Rodzaj

Tripod jest tak zwanym klasycznym statywem posiadającym rozkładane trzy nogi. Zapewnia on nam największą stabilność, jednak kosztem wielkości i wagi.

Zdjęcie przedstawia stawtyw

Monopod jest statywem, jak sama nazwa mówi posiadającym tylko jedną nogę. Co oczywiste nasz sprzęt nie jest w stanie stać bez naszej pomocy, ale statyw taki może nam pomóc, gdy nasz sprzęt jest naprawdę ciężki, gdy chcemy mieć większe panowaniem nad kadrem lub gdy chcemy robić zdjęcia z trochę dłuższym czasem naświetlania.

Zdjęcie przedstawia sefie mono pod

Joby jest bardzo ciekawym typem statywu, ponieważ jest on bardzo mały i lekki, a jednocześnie możemy go zamocować praktycznie wszędzie. Jedyne minusy, jakich można by się doszukać to stabilność, oraz to, że w pustych przestrzeniach nie koniecznie będziemy mogli zamocować naszą lustrzankę na takiej wysokości, na jakiej byśmy chcieli.

Udźwig

Ustalenie, jakiego nasz statyw będzie potrzebował udźwigu, jest jedną z najprostszych czynności. Posłuży nam do tego to równanie:

Waga naszego body + najcięższy możliwy obiektyw do naszego body + Akcesoria, które montujemy do naszej kamery/lustrzanki (np. Mikrofon)

Wysokość

Na wysokość, jaką będzie miał nasz statyw, niestety już nie ma takiego prostego równania. A wartość ta jest bardzo indywidualna i w tym aspekcie niestety wam nie pomogę, ale myślę, że sami wiecie najlepiej. Jednak bardzo ważnym aspektem jest ilość sekcji, jakie będzie posiadał nasz statyw. Zasada jest prosta, im więcej sekcji tym mniejszy statyw po złożeniu, ale również mniejsza stabilność. Standardem są 3 sekcje i moim zdaniem jest to idealne optimum pomiędzy rozmiarem a stabilnością.

Waga

Waga, jaką nasz statyw będzie posiadał, jest związana głównie z materiałem, z jakiego został on stworzony. Im lżejszy statyw będziemy chcieli, tym więcej będziemy musieli za niego wydać. Pamiętajcie jednak, że gdy robicie np. zdjęcia lub filmy na dworze, to wiatr może przewrócić wasz statyw, co prawda statyw taki można dociążać, jednak dopłacanie do lżejszego statywu tylko po to, żeby go potem dodatkowo dociążać, moim zdaniem mija się z celem.

Głowice

Głowica kulowa charakteryzuje się szybkością użycia i niewielkim rozmiarem, jednak kosztem stabilności i brakiem możliwości nagrania płynnej panoramy.

• Głowica 3D charakteryzuje się bardzo dużą dokładnością i możliwością ustawienia pod każdym możliwym sposobem. Jednak ustawienie jej zajmuje zdecydowanie więcej czasu niż ustawienie głowicy kulkowej.

• Głowice wideo charakteryzują się bardzo dużą płynnością i stabilnością ujęć, jak sama nazwa mówi, służą głównie do filmowania. Niestety zajmują one dużo miejsca i są stosunkowo drogie.

Głowica typu Joystick jest czymś pomiędzy głowicą kulkową a głowicą wideo. Możemy dzięki niej szybko zmieniać kadr, jak i dokonywać w miarę płynnych panoram, jednak nie jest ona najlepsza w żadnej z tych rzeczy.

Teraz gdy już wiesz jaki statyw wybrać, zobacz inne 9 akcesoriów, które powinien mieć każdy filmowiec:

10 akcesoriów do filmowania, które musisz mieć

Dodaj komentarz